Menu

Nákupy před přivezením štěňátka

Publikováno: 6. 7. 2015
Nákupy před přivezením štěňátka

Tak a je to tady - den D, kdy si přivezete štěňátko už je domluvený. Pokud jste to však zjistili na poslední chvíli, nastává panika, co vlastně všechno koupit, než si štěně přivezete domů a jak váš domov připravit na příchod toho malého čtyřnohého stvoření.

Štěňátko musí mít kde spinkat, co jíst a z čeho jíst a pít, s čím si hrát a ideálně mít i vymezený prostor, kde být, když doma nikdo není. Spousta chovatelů dává „výbavičku“ spolu se štěňátkem, ale na toto prosím nespoléhejte. Chovatelé to nemají povinné, je to z jejich dobré vůle (i podle tohoto gesta poznáte dobrého chovatele, ale o tom jsme se už bavili v jiném článku – Pejsek z útulku vs. štěně od chovatele) .

Nejprve si rozhodněte, kde bude pejsek pobývat, když doma nikdo nebude (viz článek Kde by měl mít pejsek své místo). Pejsci pobývající venku i vevnitř by měli mít dvě takovéto místa – pelíšek a misku s vodou venku i vevnitř, stačí však jen jedno místo, kde pejsek bude jíst. Dle velikosti dospělého psa a místa pobytu vybíráme i pelíšek. Ideálně si najděte typické míry dospělého psa, přidejte 10 – 15 cm na délku a vyjde vám velikost pelíšku, který by pejsek měl mít. Při výběru dbejte na kvalitu a provedení – pozor na pelíšky s velkými okraji (měli by se kupovat pak ještě větší). Pokud je pejsek venku nebo na studené podlaze, měl by mít pod pelíškem ještě nějaké „zateplení“, případně věc, která pelíšek zvedne. Pro našeho srnčího ratlíka, který měl místo pod schody na kachličkách, jsme měli plastový pelíšek a v tom pelíšek typu kukaně.

Pro pití a jídlo je potřeba koupit misky. Pokud vlastníte dům, který není bungalov, je dobré dát misku s vodou i do patra a také pokud pejsek často pobíhá po zahradě, dát misku i ven do stínu. Voda v těchto miskách musí být měněna min. 2x denně! Osobně doporučuji koupit misku na vodu větší než misku na jídlo. Abyste si dokázali představit, jak by takové misky měly být velké, přikládám informace z internetu, které jsou na všech možných psích stránkách a já sama jsem se podle nich řídila:

  • Malý pejsek (cca do 10 kg) – velikost misky 0,2 – 0,5 l
  • Střední pejsek – velikost misky 0,7 – 1 l
  • Velký pes – velikost misky nad 1 l
  • Obří plemena – velikost misky nad 2 l

Pro pejsky, kteří jídlo zhltnou a následně žebrají, že mají stále hlad, se dělají speciální misky (vypadá to jako bludiště v misce), aby jídlo nehltali, vychutnali a měli pocit naplnění díky tomu, že jedli pomaleji. Všeobecně by miska měla být těžší, nedoporučují se misky lehké, např. plastové. Osobně preferuji misky nerezové s gumou, protože drží na místě a pejsek ji neposunuje při jídle po celé místnosti.

Štěňátko by mělo dostat také hračky, které může kousat, žužlat a hrát si s nimi. Jinak si udělá hračky z vašich věcí. Určitě se nedoporučuje dávat štěňatům hračky typu staré boty, plyšové hračky, když máte doma malé děti apod. Štěňátka nerozlišují, která bota je ta správná a to samé s plyšovými hračkami. Čím hraček více, tím lépe, nemusí je dostat všechny hned a vy budete mít aspoň frontu hraček, až je postupně začne ničit. Štěňátko však nerozmazlujte, oblíbí si nanejvýš tři hračky, se kterými si bude hrát do roztrhání. Při výběru hraček dbejte na kvalitu a tvrdost a také se smiřte už navždy s tím, že nová hračka může být rozškubaná do hodiny. Naši buldočí kluci dostali na Vánoce od rodiny hračky, které jim byly prodavačkou velmi doporučeny, že vydrží opravdu hodně... Věřím všemu, co paní prodavačka řekla, bohužel však nezná naše buldoky – hračky jsme po dvou hodinách vyhazovali, aby kluci nespolkli malé kousky. Všeobecně doporučuji nějaké tvrdé žvýkací hračky, nějakou měkkou a pak hračky typu provaz.

Poslední věc, kterou byste alespoň měli mít zjištěnou od chovatele, je krmení. Je dobré se pobavit, čím štěňátka a maminku chovatel krmí, abyste věděli, na co je štěňátko zvyklé. Pokud chcete přecházet na jiný typ krmiva, musí se to dělat postupně, jinak je možné, že bude mít štěňátko průjem, případně vám bude zvracet. Tématu krmiva jsem se věnovala v článku Čím pejska krmit.

Další věci – ohrádky, klece, plenky na zem, ochrany zásuvek, psí dečky, ručníky, kartáče, šampony, oblečky na zimu apod., už záleží pouze na typu vašeho domova a plemeni psa. Myslím si však, že všechny ostatní věci, které se týkají péče se dají koupit až po čase, až budete svého pejska znát a budete vědět, co je pro něj nejvhodnější.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci