Menu

Pejsci a zákon

Publikováno: 15. 6. 2015
Pejsci a zákon

Pořízení pejska není jen radost, ale obnáší to samozřejmě i „starosti“, co se zákona týče. Hned první, který se Vás dotkne, je poplatek za psa. Poplatková povinnost vyplývá z platného znění zákona č. 565/1990 Sb. (o místních poplatcích) v platném znění  a postupuje se i dle zákona č. 280/2009 Sb. (daňový řád) a zákona č. 500/2004 Sb. (správní řád), v platném znění. Různé další úpravy mají i samotné obce.

Co z toho pro vás plyne? Každého pejska, který je starší 3 měsíce, musíte přihlásit na úřadu obce, kde máte trvalé bydliště, a začít za něj platit roční poplatek. Od úřadu dostanete tzv. evidenční známku, která slouží při kontrole k prokázání skutečnosti, že je pes zaregistrovaný. U některých obcí dostáváte navíc každý rok známky s rokem, za který máte poplatek zaplacený.

Poplatek se pohybuje cca 50 - 1 500,- Kč ročně. Cena záleží na věku majitele, obci a dalších slevách, které daná obec uznává (např. za čip). Někteří pejsci jsou od tohoto poplatku osvobozeni, jedná se například o pejsky z útulku, slepecké psy, pejsky, kteří pomáhají policistům apod. Tyto skutečnosti jsou však vyjmenovány na webových stránkách a na úředních deskách obce. Klíčová slova, pod kterými tyto informace naleznete, jsou „poplatek za psa“ nebo „poplatek ze psů“.

Další věc, která souvisí se zákonem, je úklid exkrementů. Vyhláška všech obcí nařizuje, aby si majitelé pejsků po svých mazlíčcích uklízeli. V blízkosti výběhů naleznete odpadkové koše a sáčky, které můžete použít. Doporučuji však nosit své sáčky při každém venčení, abyste byli vždy připraveni. I nabídka obchodů se těmto požadavkům přizpůsobila, prodávají malé sáčky a obaly s poutky, aby majitel mohl mít tyto věci vždy při sobě. Navíc, když policista přistihne „při činu“ majitele, který exkrementy nesbírá, může mu dát pokutu až 1 000,- Kč.

Každá obec má jiný přístup k pejskům. Nastudujte si tyto informace na obecním úřadu dříve, než by mohl nastat problém. Vím o obcích, kde se musí venčit pejsek na vodítku a s košíkem. Také se musíme vyhýbat místům, jako jsou dětská hřiště, případně místa, která jsou vyloženě označena zákazovou značkou venčení.

Jsou to omezení, ale natolik malá a navíc zaručují bezpečnost a čistotu.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci