Menu

Pořídit či nepořídit štěňátko

Publikováno: 2. 5. 2015
Pořídit či nepořídit štěňátko

Pořídit či nepořídit, to je, oč tu běží... Znám spoustu lidí, kteří milují psi, chtěli by si nějakého pořídit, avšak mají nějaké ALE. Záleží, jak moc to ALE je velké a zda je to opravdu takovou překážkou, za kterou ji oni mají.

Samozřejmostí je, že ideální rodinou pro pejska či fenku je rodina, kde je vždy nějaký člen doma. Plně se mu věnují, o pejska je tak postaráno, a pejsek je šťastný. Tyto ideální případy však bývají málokdy, a je proto potřeba zhodnotit si veškeré plusy i mínusy, které štěňátku, a následně velkému psovi, jsem/jsme schopen nabídnout.

Nejprve si musíme zodpovědět otázku, jak často a kam jezdíme na dovolené. Budeme brát pejska s sebou? Jsou tyto lokality vůbec pro pejska vhodné (dovolená u moře, lyžování)? Kdo mi pejska pohlídá, když budu pryč? Je schopen pejska pohlídat i delší dobu, ne jen 1-2 dny?

Musí být také zodpovězena otázka času v práci. Jak dlouho jsem v práci? Jak často odjíždím na služební cesty? Můžu si brát psa do práce, případně i na zmiňované služební cesty? Jak zabezpečím byt proti zničení? Jak pejskovi vynahradím svůj pobyt pryč?

Pozor také na otázku dětí. Budou se umět chovat k pejskovi? Mám tuto domněnku potvrzenou i na jiném zvířátku? Pokud pořizuji pejska primárně svým dětem, počítám s tím, že děti pejsek brzy omrzí a už se o něj nebudou chtít starat? Počítám já sám/sama s tím, že veškerá péče a venčení zbyde na mě?

Hlavně si však prosím uvědomte – když si pořizujete psa, pořizujete si tak dalšího člena rodiny, se kterým budete zažívat radosti, trápení, nemoci i zdraví, budete ho muset vychovat, svým způsobem si pořizujete tříleté dítě, které se může dožít deset i více let (záleží samozřejmě na plemeni).

Jednou z posledních důležitých otázek, které si musíte zhodnotit je, zda bydlíte ve vlastním nebo v podnájmu, v bytě nebo v domě a jak to s tím bydlením bude po dobu, řekněme, právě těch deseti let. Občanský zákoník vám dovoluje bez souhlasu majitele mít v domácnosti zvíře, ale chcete si kvůli tomu dělat problémy? Znáte názor majitele bytu/domu na tuto otázku? Když si pořídíte obrovského psa na zahradu ke svému domu, budete tam bydlet i za těch deset let? Opravdu jste schopni 100% zařídit, aby tento prostor měl po celou dobu?

A nakonec - Jaké plemeno vybrat?

... o tom však až příště.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci