Menu

Čím pejska krmit

Publikováno: 23. 5. 2015
Čím pejska krmit

Toto téma je velmi kontroverzní, ač se tak vůbec nezdá. Jakmile však začnete kupovat pejskovi jídlo, tak zjistíte, že jsou schopni se majitelé pejsků hádat až do umření, že zrovna to „jejich“ krmivo, kterým pejska krmí, je nejlepší a všechno ostatní je hrozné a měli by to zakázat.

Já mám na to však zcela odlišný názor. Krmte si svého pejska čím chcete, hlavně, aby mu to dělalo dobře a měl z toho prospěch.

Psi nejsou čistě masožravá zvířata, svým způsobem jsou jako my – potřebují maso, ale i zeleninu a další potraviny. To by si, v prvé řadě, měli všichni uvědomit. Pouze maso, nebo pouze zelenina, dělá psovi celkem špatně. Jsou plemena (ale i jednotlivci), jejichž metabolismus zvládá pouze jeden typ vyvážené potravy. Pro ty je nejlepší krmit jednou značkou granulí a dávat jim je dle tabulky na balení. Jiní pejsci jsou schopni jíst ráno maso, večer granule, případně vařené maso s rýží apod.

Jako dítě jsem měla srnčího ratlíka. Jeho tělo byla taková malá popelnice, sežral všechno, vůbec mu to nevadilo a na ničem se to neprojevilo. Doteď ráda vzpomínám, jak jsem se koukala na televizi, jedla zmrzlinu a občas (často :-) ) dala ochutnat i pejskovi. Teď máme doma pouze dva buldoky a jelikož je všeobecně známo, že buldoci jsou náchylnější na nějaké výkyvy potravy, nechci jim dělat v žaludku neplechu a proto je krmíme pouze jednou značkou granulí.

Pokud si berete štěňátko od chovatelky, je dobré se s ní pobavit, čím je krmila a čím je krmena fena, která štěňata porodila. Zjistit tak ideálně do detailu, na co jsou zvyklí. Podle toho jste schopni sestavit „jídelníček“. Správný chovatel by vám měl dát i do začátku nějaké granule, takže nemusíte panikařit, že nevíte, co máte koupit a v jakém množství.

Dalším znakem, podle kterého se dá určit, zda strava (i typ granulí) pejskovi vyhovuje, je jeho stolice a také to, jak prdí. Pokud dělá tuhá hovínka, která mají tvar a nedělá mu problém se vykakat, gratuluji, našli jste správnou stravu.

Pokud se budeme bavit přímo o granulích, koukejte na složení, z čeho se granule dělají. Každá značka má své přívržence i odpůrce. Diskuze na internetu určitě doporučuji pročítat, avšak číst je s nadhledem. Co člověk, to názor. Já se nemohla rozhodnout mezi granulami s větším podílem masa a granulemi s nižším podílem masa. Rozhodlo samo štěně. Když jsme mu dávali větší podíl masa, tak šíleně prdělo, byl jako roztomilá plynová koule. Četla jsem si a každé 3 minuty byla plynová bomba. I jemu to vadilo, asi po třetím upšouknutí se rozhodlo, že v tom smradu nebude :-)

Pozor však na pubertu (cca 6. - 12. měsíc), psí chutě se v této době mění a některá štěňátka začnou být vybíravá. Je možné to vyřešit více způsoby – pořídit další štěně (konkurenci), koupit více druhů granulí nebo se držet hesla „hlad je nejlepší kuchař“. Pud sebezáchovy (váš i štěněte) nakonec rozhodne.

 

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci